Uppstartsmöte för Årsträff Gotland 2018

Uppstartsmöte för Årsträff Gotland 2018

Nu kör planeringen igång inför Årsträff Gotland med Årsmöte 2018. En arbetsgrupp för Årsträff Gotland etablerad men fler funktionärer behövs.

I helgen genomfördes ett styrelsemöte på Gotland i Kneippbyn, den tilltänkta platsen för Årsträff Gotland 2018. Lovisa Hell och Andreas Wennborg hade skickat ut inbjudan till ett uppstartsmöte till samtliga medlemmar på Gotland och samtliga Gotlänningar med en BMW motorcykel. Syftet var att etablera en arbetsgrupp och fånga upp intresserade personer från Gotland som vi engagera sig på olika sätt i Årsträffen och i att hjälpa till med att visa upp Gotlands vackraste sidor och finaste hojvägar.

Ett tiotal intresserade personer anslöt och vi hade ett väldigt bra möte där intresset var på topp. Mötet resulterade i att en arbetsgrupp kommer att etableras där vi hjälps åt med att utveckla och planera Årsträff Gotland 2018 till klubbens roligaste Årstäff någonsin. Bland annat kommer vi att samarbeta med SMC Gotland för att planera och genomföra kurser på plats antingen på Gotland Ring eller på Gokartbana.

På Gotland finns det cirka 120 BMW MC ägare idag och vi har ett 40-tal medlemmar på Öjn idag men de blir snabbt fler just nu :-)

Vi ses på Årsträff Gotland 2018.  Mer information kommer i kommande nummer av Bumsen.

Med vänlig hälsning

Lovisa och Andreas - Träffgeneraler för Årsträff Gotland.

Arbetsgrupp Årsträff Gotland 2018
gotland@bmwklubben.se

 

P.S  Protokoll frtån styrelsemötet kommer inom kort på hemsidan som vanligt D.S

 

Nedan finns några foton från vår rundvandring i Kneippbyn i helgen.


Kneippbyn . En stor lekplats och vattenland som kan hantera många besökare.
Man bor i hytter, hotellrum eller i tält.

 

Delar av styrelsen samlad för rundvandring i Kneippbyn med guide :-).

 

MC parkeringar med närliggande gräsyta för tält :-)

 

Lovisa, DO i D7 och en av träffgeneralerna för Årträff Gotland 2018.

Lennart, RO i Syd, inspekterar vågtopparna och vindarna.


Fin utsikt med utsikt mot solnedgång finnes. Först till kvar.

 

Dags att ta gruppfoto. Niclas försöker bringa ordning med fjärrkontrollen.

 

Träffgeneralerna 2018. Lovisa och Andreas.

Bilder